“Rovný“ design, který jde vstříc potřebám 27/3–27/6

Design pro všechny

Výstava, kterou musíte vidět dřív, než zestárnete.

V reakci na návrat často handicapovaných vietnamských válečných veteránů vznikla v USA již v 70. letech myšlenka všestranně přívětivého a snadno použitelného designu. Design, který by zohlednil potřeby co nejširší skupiny lidí bez ohledu na jejich věk, pohlaví nebo fyzické proporce či jakákoliv další omezení, se globálně se ustálil pod pojmem Design for All/Design pro všechny.

Přestože i v západoevropském měřítku se na přístupnost designu dbá již dlouho, k nám tento trend proniká jen velmi pomalu. Pojem design často sklouzává jen k estetické formě a opomíjí funkčnost a praktičnost, o přívětivosti a přístupnosti nemluvě. Přesto se i mezi českými firmami začínají objevovat první výrobci, kteří ve své produkci zohledňují myšlenku „designu pro všechny“.

Ideje přístupného designu propaguje v České republice sdružení CZECHDESIGN projektem Equal design /Rovný design/. Tento projekt chce dokázat, že předměty, které dokáží snadno používat mimo běžné uživatele i senioři, nevidomí nebo další jinak znevýhodněné skupiny, mohou být nejen vizuálně přitažlivé, ale dokonce dávají výrobcům svojí přístupností náskok oproti konkurenci.

Právě z tohoto projektu vzešla stejnojmenná výstava Equal design, kterou máte možnost shlédnut v galerii SUPERMARKET wc. Hlavním tématem výstavy je otázka přístupného bydlení a produktového a obalového designu, který zohledňuje potřeby starších a pokročilých. Divili byste se, s jakými obyčejnými věcmi může totiž nejstarší generace zápolit – s otvíráním tetrapakových krabic od mléka, s příliš těžkými nákupy, s nepraktickým uspořádáním nábytku, s ovládáním nůžek.... K vidění jsou předměty přístupné jak mladým lidem, kteří ještě žádná omezení nemají, tak starším lidem, kteří již válčí s řadou problémů přicházejících s vyšším věkem. Další skupinu pak tvoří výrobky, které jsou právě seniorům určené, respektují správnou ergonomii, ale zároveň také dobře vypadají, což není v případě předmětů pro tuto specifickou skupinu pravidlem. Výstava představuje produkty jak českých, tak i zahraničních designérů a výrobců.